Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vuk

4. 7. 2014

Vuk je maďarský kreslený film natočený podle stejnojmenné knihy Istvána Feketeho. Pojednavá o osudech malého lišáčka, kterému celou rodinu zabil člověk. Osiřelého mláděte se ujme starý a zkušený lišák Karak a naučí ho všemu, co musí lišky umět, aby přežily. Jednou se jim dokonce podaří vysvobodit z klece mladou lišku Zrzku, kterou drží myslivec v zajetí. Vuk vyrůstá pod vedením Karaka a časem se stane velmi obávaným a chytrým lovcem, který uniká ze všech nástrah, jež mu myslivec připravuje.
Na podzim je však uspořádán hon při kterém je Karak smrtelně zraněn. Vuk přísahá pomstu. Postupně připraví myslivce o všechny slepice a nakonec se mu podaří sebrat i pečlivě střežené poslední dvě husy. Zoufalý myslivec nalíčí past, do které se chytí nejprve jeho psi a potom on sám. Film končí pohledem do Karakovi nory, kde nyní žije Vuk se Zrzkou (Iny) spolu se svými mláďaty.
Film Vuk není podle mého názoru jen obyčejnou pohádkou. Jeho děj, ačkoli pohádkově zpracovaný, mne přinutil k zamyšlení nad zabíjením, zbytečným zabíjením pro zábavu, jímž jsou hony. Na hony přijíždí spousta lidí, kteří mnohdy i platí za to, že mohou zabíjet. Zabíjet nevinná zvířata.
Film Vuk existuje ve 3! ruzně česky dabovaných verzí. První, která se mi líbila nejvíce, byla uvedena kolem roku 1987 v televizi ve formě 4 dílného serialu. Další byla verze pro kina (jednotlivé díly spojené v celovečerní film), uvedená pod názvem Lišáček Lup. Poslední verze vyšla nedávno na videokazetě od Krátkého Filmu.

 Malý lišáček Vukjevelký nezbedník,není však sám,c problémech mu pomáhá věrný kamarád Karak.Dohromady musí čelit velkémunbespeči v podobě zlého lovce.Podaři sejim to?Musi zachránitpřítelkini lišku a zažijí přitom i mnoha veslých dobrodružství a příhod.

 Pojedna va o sudech malého lišáčka,kteremu celou rodinu zabil člověk.O siřelého mláděte se ujme starý skušený lišák Karak a nauči ho všemu co musí lišky umět,aby převžily.Jednou se jim dokonce podaří vysvobodit z klece mladou lišku Zrzku,kterou drži mislivec v zajetí.uk vyrůsta pod vedením Karaka a casem se stane velmi obávaným.A chytrým lovcem,který unika ze všech nastrach,jež mu mislivec připravuje.Na podzim je však upoádán hon při kterém se Karak smrtelně zraněn.Vuk přisahá pomstu.Postupne připravi mislivce o všechny slepice a nakonec se mu podaři sebrat i pečlivě stražené poslední dvě husy.Zoufalý mislivec naličí pasti do které se chytí nejprve jeho psy a potom on sám.Končí Pohledem do Karakovi nory,nini žije Vuk ze Zrzkou spolu se svými mláďaty. 

     Forrás: [origo]